Leadership Forum

History

Leadership Forum is honored as a dynamic and highly effective program for nurturing and developing leadership skills and values among a select group of qualified, promising attorneys each year. Entry to the program is competitive, with just 20-30 participants selected each year. Since its inception in 2005, Leadership Forum has illuminated a pathway for more than 430 graduates to move the profession forward with ethical, servant-minded and community leadership.

Leadership Forum is distinguished by the quality and prominence of forum presenters, as well as its highly innovative approach to an array of subjects informing development of leadership skills and presence. The “servant leadership” ethic advanced by the forum enhances professionalism as it calls for sharing power and helping others develop and perform to the best of their ability.

FAQ

Who may apply?  Eligibility is extended to any member of the Alabama State Bar who is in good standing and who has been admitted to practice law for at least 5 years and no more than 15 years (based upon first admission to any state bar).

How do I apply? We post and begin receiving applications each October, and the class is chosen in December. Class sessions begin in January each year.

How do I find out more information? You may contact the Alabama State Bar Programs Department by calling (334) 269-1515 or by emailing leadershipforum@alabar.org.

Current Class

Class 16 of Leadership Forum is currently underway!
Member of the class are:

Joseph Abrams, City of Birmingham
Tiffanie Agee, Agee Law LLC
Brent Beal, Lumen Technologies
Stanley Blackmon, Bradley Arant Boult Cummings LLP
William Broome, Jr., Broome & Broome, Attorneys at Law
Todd Campbell, Campbell Partners, LLC
Donald Carroll, Jefferson County Commission
Michele Davidson, Alabama Attorney General’s Office
Timothy Douthit, Madison County District Attorney’s Office
Christopher Driver, Badham & Buck
Thomas Govan, Jr., Alabama Attorney General’s Office
Johnna Ingalls, Serious Injury Law Group, P.C.
Valynda Jerome Williams, Legal Services Alabama
Angela Kennedy, Angela E. Kennedy, Attorney-At-Law, LLC
Katie Kimbrell, Protective Life Corporation
Farah Majid, Legal Services Alabama
Shalyn McKitt, Balch & Bingham LLP
Taylor Nichols, Office of Information Technology – State of Alabama
Brooks Proctor, Bradley Arant Boult Cummings LLP
John Saxon, Jr., United States Attorney’s Office, Northern District of Alabama
Ashley Scarpetta, Watkins & Eager PLLC
Corey Seale, Tuscaloosa County District Attorney’s Office
Clinton Speegle, Lightfoot, Franklin & White, LLC
Andrew Westcott, Office of the Speaker of the House – State of Alabama

Read more about Class 16 here.

Past Classes

To view the Leadership Forum Class 1 through 13 highlight video, click here.

 

Class 15

Jason Bailey, Browne House Law
Payne Baker, The Law Office of J. Payne Baker
Thomas W.H. Buck, Jr., Supreme Court of Alabama
April H. Collins, Collins Law, LLC
Bryan E. Comer, Tobias McCormick & Comer
Kacey D. Davis, Downs & Associates
Stephen P. Dees, Rushton Stakely
Elizabeth “Liz” A. Eiland, Beasley Allen
James L. Entrekin, Jr., Legislative Services Agency
Jesse Price Evans, IV, Mississippi Valley Title/Old Republic Title
Samuel K. Ford, Fuston, Petway & French
Nika Gholston, Nika Gholston Law, LLC
Lisha L. Graham, White Arnold Dowd, PC
Leon Hampton, Jr., Beasley Allen
Jennifer A. Hanson, Bainbridge, Mims, Rogers & Smith
E. Nathan Harris, Abogados Centro Legal
Christine Harding Hart, Hand Arendall Harrison Sale, LLC
C. Jordan Jenkins, Hill Hill Carter
Edward A. O’Neal, Maynard Cooper & Gale
Amanda Porter, Amanda Walters Porter, LLC
Mandy C. Speirs, Alabama Real Estate Commission
C. Whittaker Steineker, Bradley Arant Boult Cummings LLP
Rachel H. Sullivan, Rachel H. Sullivan, Attorney at Law
Jennifer Joyce Tompkins, Law Offices of Jennifer Joyce Tompkins, LLC
Faith Perdue Twiggs, Capell & Howard, PC
Matthew J. Ward, Alabama Medicaid Agency
Briana C. Westry-Robinson, Administrative Office of Courts
Clint L. Wilson, McCollum & Wilson
C. Eric Wood, C. Eric Wood, Attorney at Law

Read more about Class 15 here.

Class 14
Evan Gregory Allen, Beasley Allen Crow Methvin Portis & Miles, PC, Mobile
Brandon Wade Bates, US Attorneys Office – MD of Alabama, Montgomery
Casey Nicole Bates, Legislative Services Alabama, Montgomery
Gaines Bennett Brake, Maynard Cooper & Gale, PC, Birmingham
Laura Ann Calloway,  Montgomery
Richard Aaron Chastain, Bradley Arant Boult Cummings LLP, Birmingham
Rochelle Alicia Conley, Huntsville
Catherine Leigh Crosby, US Attorneys Office – ND of Alabama, Birmingham
Christopher Hugh Daniel, Sheffield & Lentine, PC, Birmingham
Patrick Wayne Dean, Alabama Commission on the Evaluation of Services, Montgomery
Brandon John Demyan, Birmingham
Amandeep Singh Kahlon, Irondale Sam Gaillard Ladd, Jr. Armbrecht Jackson, LLP, Mobile
Hansel Eli Lightner, II, White Arnold & Dowd PC, Birmingham
Allen Porter Mendenhall, Troy
Tamika Renee Miller, Miller Smith, LLC, Montgomery
Mary Martin Majors Mitchell, Alabama Department of Revenue-Legal Division, Montgomery
John Wilson Nash, Brasfield & Gorrie, LLC, Birmingham
Dennis George Pantazis, Jr., Wiggins Childs Pantazis Fisher & Goldfarb, LLC, Birmingham
Russell Neal Parrish, Farmer Price, LLP, Dothan
Robert Ashby Pate, Lightfoot Franklin & White, LLC, Birmingham
Edward Milton Patterson, Montgomery
Stephen Clarence Rogers, Maynard Cooper & Gale, PC, Huntsville
Andrew Ray Salser, Lloyd & Hogan, PC, Vestavia
Lewis Robert Shreve, Burr & Forman LLP, Mobile
Tempe Dorinda Smith, Hare Wynn Newell & Newton, LLP, Birmingham
Anna Marie Sparks, Atlanta
Margaret Ann Ware Vinsant, Hoover
Kimberly Cosby Waldrop, US Bankruptcy Court – MD of Alabama, Montgomery
Elizabeth Ann Young, Birmingham
Class 13

Cassandra W. Adams, Cumberland School of Law (Birmingham)
Jason Avery, Bradley Arant Boult Cummings LLP (Birmingham)
Rachel V. Barlotta, Baker Donelson Bearman Caldwell & Berkowitz, PC (Birmingham)
Charlie G. Baxley, Hoar Holdings, LLC (Birmingham)
Valerie J. Brown, Valerie Brown Law, LLC (Huntsville)
Pooja Chawla, Pooja Chawla, PC (Bessemer)
Patrick Chesnut, Ables, Baxter & Parker, PC (Athens)
Maggie J. Cornelius, Bradley Arant Boult Cummings LLP (Birmingham)
Krystal L. Drummond, Drummond Company (Vestavia)
William M. Espy, Melton, Espy & Williams, PC (Montgomery)
John J. Geer, III, U.S. Attorney’s Office – MDAL (Montgomery)
Susan N. Han, Nettles Han Law, LLC, Red Mountain Law Group (Birmingham)
Alison D. Hawthorne, Beasley Allen Crow Methvin Portis & Miles, PC (Montgomery)
Jonathan C. Hill, Bradley Arant Boult Cummings LLP (Montgomery)
Michael P. Huff, Maynard Cooper & Gale, PC (Huntsville)
Jason S. Isbell, Alabama Bankers Association, Inc. (Montgomery)
Amy C. Marshall, Marshall Law, LLC (Enterprise)
Cheryl H. Oswalt, Sirote & Permutt (Birmingham)
Joshua K. Payne, Spotswood Sansom & Sansbury LLC (Birmingham)
Ashley N. Penhale, Copeland Franco Screws & Gill, PA (Montgomery)
Kandice E. Pickett, State of Alabama (Tuscaloosa)
Leanna B. Pittard, Blasingame Burch Garrard & Ashley, PC (Birmingham)
Daniel F. Pruet, Daniel F. Pruet, Attorney at Law (Tuscaloosa)
Brandy L. Robertson, Heninger Garrison Davis, LLC (Birmingham)
Adam L. Sanders, Samford and Denson, LLP (Opelika)
Allen Sheehan, Capell & Howard, PC (Montgomery)
Kristin W. Sullivan, Massey, Stotser & Nichols, PC (Birmingham)
Jason B. Tompkins, Balch & Bingham LLP (Birmingham)
Reed Williams, Hyundai Motor Manufacturing Alabama, LLC (Montgomery)
Soo Seok Yang, Beasley Allen Crow Methvin Portis & Miles, PC (Montgomery)

Read more about Class 13 here.

Class 12

Erica W. Barnes, USAO Northern District of Alabama (Birmingham)
Edgar Black, Black & Hughston, PC (Muscle Shoals)
Mary Margaret P. Carroll, Fine Geddie & Associates, LLC (Montgomery)
Paige J. Casey, Baker, Donelson, Bearman, Caldwell & Berkowitz (Birmingham)
Latisha V. Colvin, Federal Defenders Office, Southern District of Alabama (Mobile)
Thomas G. DeLawrence, Balch & Bingham, LLP (Birmingham)
Starr T. Drum, Maynard Cooper & Gale, PC (Birmingham)
Christopher J. England, City of Tuscaloosa (Tuscaloosa)
Heather R. Fann, Boyd, Fernambucq, Dunn & Fann (Birmingham)
Brent Hargett, Sasser, Sefton & Brown PC (Montgomery)
David W. Holt, Bradley Arant Boult Cummings (Huntsville)
Carmen F. Howell, Law Firm of Carmen F. Howell, LLC (Enterprise)
Wilson Hunter, U.S. Attorney’s Office (Birmingham)
Adam K. Israel, Balch & Bingham, LLP (Birmingham)
Lee F. Knowles, Law Office of Lee Knowles (Geneva)
Parker Miller, Beasley, Allen, Crow, Methvin, Portis and Miles, PC (Montgomery)
George L. Morris, IV, Cabaniss, Johnston, Gardner, Dumas & O’Neal LLP (Birmingham)
Tamara W. Neeley, Watson & Neeley, LLC (Fort Payne)
Levi Nichols, Lightfoot & Nichols (Luverne)
Blake L. Oliver, Adams, White, Oliver, Short & Forbus, LLP (Opelika)
Kathryn J. Osburne, The University of Alabama System (Tuscaloosa)
Ashley R. Peinhardt, Hare, Wynn, Newell & Newton LLP (Birmingham)
Christopher K. Richardson, Espy, Metcalf & Espy, PC (Dothan)
Ryan P. Robichaux, Bradley Arant Boult Cummings (Birmingham)
Steven D. Rygiel, Birmingham AIDS Outreach (Birmingham)
Stephen A. Stetson, Alabama Arise (Montgomery)
Samuel Todd, Vulcan Materials Company (Birmingham)
Latanishia D. Watters, Hand Arendall LLC (Birmingham)
Bennett White, Starnes Davis Florie LLP (Birmingham)
Suntrease Williams-Maynard, U.S. Attorney’s Office (Mobile)

Read more about Class 12 here.

Class 11

William Reeves Andrews, Marsh Rickard & Bryan, PC (Birmingham)
Benjamin Huff Barron, Lee Livingston Lee & Nichols, PC (Dothan)
Rebecca Ashley Beers, Rumberger Kirk & Caldwell (Birmingham)
Christopher Patrick Bodden, Regions Financial Corporation (Birmingham)
Haley Andrews Cox, Lightfoot Franklin & White, LLC (Birmingham)
Howard Hube Dodd Jr., The Dodd Firm, LLC (Birmingham)
Christopher Ramsey Duck, The Duck Law Firm (Homewood)
Roy Clay Dumas, Hill Hill Carter Franco Cole & Black (Montgomery)
Prim Formby Escalona, Maynard Cooper & Gale, PC (Birmingham)
Brandon Keith Essig, U.S. Attorney’s Office – Middle District of Alabama (Montgomery)
Andrew Brent Freeman, Adams & Reese, LLP (Mobile)
Timothy Justin Flinn Gallagher, Sasser Sefton & Brown, PC (Montgomery)
Shera Craig Grant, Office of the Public Defender – Jefferson County (Birmingham)
Scott Bradley Holmes, City Attorney’s Office (Tuscaloosa)
George Allen Howell, Samford University – Cumberland School of Law (Birmingham)
John W. Johnson II, Christian & Small, LLP (Birmingham)
Henry Sprott Long III, Butler Snow LLP (Birmingham)
Thomas Matthew Loper, The Gardner Firm, PC (Mobile)
Glory Rachel McLaughlin, University of Alabama School of Law (Tuscaloosa)
Harold Dean Mooty III, Bradley Arant Boult Cummings LLP (Huntsville)
Kathleen Megan Shuey O’Connell, HealthSouth Corporation (Birmingham)
Adam Patterson Plant, Battle & Winn, LLP (Birmingham)
John Thomas Richie, Bradley Arant Boult Cummings LLP (Birmingham)
Rachel Laurie Riddle, State of Alabama Legislative Fiscal Office (Montgomery)
Kelly Burleson Rushin, Liles & Rushin, LLC (Birmingham)
Ernest Glenn Smith Jr., Carr Allison (Daphne)
Kristofor David Sodergren, Rosen Harwood, PA (Tuscaloosa)
Brian Michael Vines, Hare Wynn Newell & Newton, LLP (Birmingham)
Mickey Jansen Voss, Scott Sullivan Streetman & Fox, PC (Birmingham)
William Christopher Waller Jr., Ball Ball Matthews & Novak, PA (Montgomery)

Read more about Class 11 here.

Class 10

Lewis Conrad Anderson, IV, Balch & Bingham, LLP
Emily Leigh Baggett, City Attorney’s Office
John Evans Bailey, Rushton Stakely Johnston & Garrett, PA
Damon Jay Boiles, III, Progress Rail Services Corp./Caterpillar, Inc.
Bonnie Lee Branum, Starnes Davis Florie, LLP
John Philip Browning, Burr & Forman LLP
Craig Allen Cargile, 4th Judicial Circuit, District Court
Jaime Webb Conger, Smith & Staggs, LLP
Bessie M. Parrish Creswell, US Bankruptcy Court – MD of Alabama
Nathan Andrew Dickson, II, Jinks Crow & Dickson, PC
Anita Kay Head, University of Alabama School of Law
Brandon Douglas Hughey, Jones Walker LLP
Stephanie Houston Mays, Maynard Cooper & Gale, PC
Latasha Lanette McCrary, Office of the Federal Public Defender – ND of AL
Jeremy Wilson McIntire, Alabama State Bar
Heath Edward Meherg, Griffith Lowry & Meherg, LLC
Charles Randall Minor, Maynard Cooper & Gale, PC
Steven Hughston Nichols
Zachary Joseph Peagler
Katherine Taylor Powell, Butler Snow LLP
Oscar Monfort Price, IV, Price-Armstrong, LLC
Michael Anthony Vercher, Christian & Small, LLP
John Ellison Vickers, III, Alabama State Bar
Denise Gandy Welch, 16th Judicial Circuit, District Attorneys Office
Ellenann Benefield Yelverton, Gray Television, Inc.

Read more about Class 10 here.

Class 9

Gray Michael Borden
John Allen Brinkley, Jr.
Ryan Karim Buchanan
Pamela Lynn Casey
John William Clark, IV
Diandra S. DeBrosse
Mary Margaret Williams Fiedler
William Mellor Bains Fleming, III
Benjamin Young Ford
Rachel Abigail Herrin
Jeremiah Michael Hodges
Brett Andrew Ialacci
Frank Leslie Lambert
Jonathan William Macklem
Joseph Brannon Maner
Ronald Clifford Mendheim
Mark Bradley Moody
Abigail Lounsbury Morrow
Christopher Joseph Nicholson
Roben Hunt Nutter
Jaffe Silcott Pickett
Holly Lynn Sawyer
Scott M. Speagle
Patrick Henry Strong
Michael Francis Walker
Stephen Cochran Wallace
Joshua Byron White
Melissa Maran White
Justin Glyien Williams
Nathan Philip Wilson

Read more about Class 9 here.

Class 8

Sela Stroud Blanton
Katherine Rogers Brown
Chad Wesley Bryan
Allison Michelle Lee Dearing
Monet McCorvey Gaines
Ekaterina Vladimirovna Gill
Kevin Charles Gray
Virginia Williams Grimes
William Roland Hankins
Joshua Patrick Hayes
Joseph Lister Hubbard
Hamilton Robert Johnston
Brett Ashley King
Carolyn Ngoc Lam
Matthew Ben LeDuke
Clint LaDon Maze
Benjamin Lee McArthur
Kelly Fitzgerald Pate
Larkin Hatchett Peters
Charles Price
Edward Simmons Sledge
Julian Houston Smith
Ethan Tyler Tidmore
Jessica Lynn Ventiere
Stephen Cochran Wallace
Timothy Paul Wasyluka
Huey Thomas Wells
Carlen Bailey Williams
Jamie Alisa Tharp Wilson
Onwotta Tameka Wren

Read more about Class 8 here.

Class 7

Desiree Celeste Alexander
Marc James Ayers, Bradley Arant Boult Cummings LLP
Matthew Yan Beam, Blue Cross Blue Shield of Alabama
Chester McCorquodale Bedsole
Jeffery (Beau) Adrian Brown, Jr.
Hope Thai Cannon, US District Court – ND of Florida
Jennifer Hoover Clark, Bradley Arant Boult Cummings LLP
Christian Michael Comer, 23rd Judicial Circuit
David Jackson Conner, Blackburn & Conner, PC
John Anthony DeMarco, 30th Judicial Circuit, District Attorneys Office
Kira Yalon Fonteneau
Benjamin Shaw Goldman, Hand Arendall Harrison Sale LLC
Vincent John Graffeo, Graffeo Law, LLC
Dana Jo Grimes
Stephen Hamilton Hall, Bradley Arant Boult Cummings LLP
Elizabeth Page Haney, Inzer Haney McWhorter Haney & Skelton, LLC
Kelvin William Howard
Mary Annette Irons-Parker, Parker & Parker, PC
Tiffany Nichelle Johnson-Cole, Law Firm of Robert Simms Thompson, PC
David Lee Johnston, Jr., 7th Judicial Circuit, District Attorney’s Office
Clay Arnold Lanham, Jones Walker LLP
George Edwin Newton, II, Starnes Davis Florie, LLP
Candace Brannen Peeples, Peeples Law
Sherrie Lynn Phillips, Sasser Sefton & Brown, PC
Chirayu ‘Charlie’ Madhu Shah, Bomar Law Firm, LLC
Angela Catherine Cameron Smith, Burr & Forman LLP
Janine Louise Smith
Allison Suzanne Taylor, Alabama Department of Transportation
Jeremy Patrick Taylor, Carr Allison
Christopher James Williams, Maynard Cooper & Gale, PC

Class 6

John Alan Baty, US Attorney’s Office – ND of Alabama
Kevin Lawrence Boucher, Social Security Administration OHO
Steven Michael Brom, Bachus Brom & Taylor, LLC
Jennifer Carin Burford, Ogletree Deakins, PC
Brian Verbon Cash, Spain & Gillon, LLC
Joel Davidson Connally, Strength & Connally, LLC
Christopher Wayne Deering
Rebecca Garity DePalma
Monica Grace Graveline, Southern Company Services, Inc.
Brandy Birk Osborne Hambright, 13th Judicial Circuit
Nicole Self-Drake Hughes, University of Alabama School of Law
Tyrell Fleming Jordan
Robin Beardsley Mark, US Attorney’s Office – ND of Alabama
Derrick A. Mills, Marsh Rickard & Bryan, PC
Larry Benjamin Morris
Anil Ashok Mujumdar
Andrew Sykes Nix, Regions Bank
William Isaac Powell, 11th Judicial Circuit
Angela Slate Rawls
Katrina Ross, 10th Judicial Circuit, District Court
Joi Charisse Scott, Alabama State University-Office of General Counsel
Jay Elton Stover, Stover Tower & Kilgore, LLC
Brian Alexander Wahl, Bradley Arant Boult Cummings LLP
Todd Brandon Watson, 35th Judicial Circuit, District Attorneys Office
Glenda Denise Webb
Leslie Gail Weeks, Helmsing Leach Herlong Newman & Rouse
William Calvin White, II, Boles Holmes White, LLC
Tamula Renee Yelling, Hibbett Retail, Inc.
Cinda Ruth York, Regions Bank

Class 5

Lara McCauley Alvis
Joel Chandler Bailey, II, Lightfoot Franklin & White, LLC
Maricia Danielle Bennekin-Woodham, Equal Employment Opportunity Commission
James Eric Brisendine, Scruggs Dodd & Brisendine, PA
Jimmy Spurlock Calton, Jr.
Paul Anthony Clark, Hill Hill Carter Franco Cole & Black PC
Lisa M. Darnley Cooper, Hand Arendall Harrison Sale LLC
John Gibbs Dana, Gordon Dana & Gilmore, LLC
Brandon Kent Falls, Campbell Law, PC
Patrick Conor Finnegan, Helmsing Leach Herlong Newman & Rouse
Michael Aaron Fritz, Sr.
Richard Mark Gaal, McDowell Knight Roedder & Sledge LLC
Christopher Dean Glover, Beasley Allen Crow Methvin Portis & Miles, PC
Emily Niezer Johnston, Emily Niezer Johnston, LLC
Othni James Lathram, Legislative Services Alabama
Lauryn Akens Lauderdale, Lauderdale & Lauderdale, PC
Emily Hawk Mills, Cusimano Roberts Mills & Knowlton, LLC
Douglas Scott Mitchell, Alabama Court of Criminal Appeals
Christopher Allan Mixon, Ogletree Deakins, PC
Valerie Hose Plante Mullaley
Bentley Hines Patrick
Robert Emmett Poundstone, IV, Bradley Arant Boult Cummings LLP
Erin Elizabeth May Price
Erica Lynn Sheffield, Honda Manufacturing of Alabama
Audrey L. Oswalt Strawbridge, Strawbridge Strawbridge & Strawbridge, LLC
Brian Paul Strength, Strength & Connally, LLC
James Robert Turnipseed, Armbrecht Jackson, LLP
Robert Hays Webb, 6th Judicial Circuit, District Attorney’s Office
Chad Edward Woodruff, 29th Judicial Circuit

Class 4

Margaret Holladay Alves, Leavell Investment Management, Inc.
Mark Hampton Baxley, Ramsey Baxley & McDougle
Russell Crandle Buffkin, Helmsing Leach Herlong Newman & Rouse
Valerie Kisor Chittom
Bradley Williams Cornett, Ford Howard & Cornett, PC
Jonathan Samuel Cross, US Attorney’s Office – ND of Alabama
Anne Lamkin Durward, 10th Judicial Circuit, Domestic Relations
John Henry England, III, US District Court – ND of Alabama
Ashley Swink Fincher, Comerica Bank-Office of General Counsel
Sandra Eubank Gregory
Erik Stephen Heninger, Heninger Garrison Davis, LLC
Dana Bolden Hill, Hill Hill Carter Franco Cole & Black PC
Adrian Daniel Johnson, 2nd Judicial Circuit, District Court
Samuel David Knight, Badham & Buck, LLC
Kent Michael Lauderdale, Lauderdale & Lauderdale, PC
Robert Carter Lockwood, Wilmer & Lee, PA
Jonathan Blake Lowe
James David Martin, Copeland Franco Screws & Gill, PA
James Flynn Mozingo, Melton Espy & Williams, PC
Kelly Brennan Needleman
Jequette Edmonson Noland, Legal Aid Society of Birmingham
James Bruce Perrine
Cynthia Ransburg-Brown, University of Alabama System-Counsel Office
Clayton Michael Ryan
Christopher Nathan Smith, Hyundai Motor Manufacturing Alabama LLC
Chad Edward Stewart, Beasley Allen Crow Methvin Portis & Miles, PC
James Michael Terrell, Methvin Terrell Yancey Stephens & Miller PC
Reed Thomas Warburton, Bradley Arant Boult Cummings LLP
John Cox Webb, V, Lloyd Gray Whitehead & Monroe, PC

Class 3

Shawn Tavel Alves, Stone Crosby, PC
Reed Robertson Bates, Starnes Davis Florie, LLP
David Lee Brown, Jr., Serious Injury Law Group
Joel Edward Brown
Christina Diane Crow, Jinks Crow & Dickson, PC
Laura Shows Gibson, White Arnold & Dowd PC
Nicholas Christian Glenos, Bradley Arant Boult Cummings LLP
Wilson Franklin Green
Gregory Scott Griggers, 17th Judicial Circuit, District Attorneys Office
Frederick George Helmsing, Jr., McDowell Knight Roedder & Sledge LLC
Anne Sikes Hornsby
Edward Andrew Hosp, Blue Cross Blue Shield of Alabama
Robert Brent Irby
William Lovard Lee, IV, Lee Livingston Lee Nichols & Barron, PC
William Richard Lunsford, Maynard Cooper & Gale, PC
Marshall Clay Martin, Martin & Helms, PC
Timothy Benson McCool, McCool & Owens
Juan Carlos Ortega, Dentons Sirote, PC
George Robert Parker, Bradley Arant Boult Cummings LLP
Leatha Gilbert Phillips, Law Offices of Gene Sellers
Kimberly Till Powell
Sandra Beth Reiss, The Reiss Firm, LLC
Braxton Paul Sherling
Ronald Howard Strawbridge, Jr., Strawbridge Strawbridge & Strawbridge, LLC
Chad Tindol Melton, University of Alabama
William Bernhart Wahlheim, Jr., Maynard Cooper & Gale, PC
Carol Paige Wells
Lane Hines Woodke, US Attorney’s Office – ND of Alabama

Class 2

Christopher Fred Abel, 27th Judicial Circuit
Frederick Wendell Allen, Bradley Arant Boult Cummings LLP
Allison Vernon Barnett, IV, Alabama Department of Revenue
Robert Eugene Battle, Battle & Winn, LLP
Brannon Jeffrey Buck, Badham & Buck, LLC
Tracy Wayne Cary
Shayana Boyd Davis, BoydDavis, LLC
Helen Kathryn Downs, Law In Motion: Downs, LLC
James Fletcher Hughey, III, 10th Judicial Circuit, Civil Division
Wyndall Anthony Ivey, Ivey Law Group, LLC
Keith Jackson, Riley & Jackson, PC
Tracie Breshun Lee-Roberson
Tara Waller Lockett, Carr Allison
Jonathan Marion Lusk, Lusk & Lusk, LLC
Champ Lyons, III, Champ Lyons III, PC
Foster Fitzgerald Marshall, 10th Judicial Circuit, District Attorneys Office
Kimberly Bessiere Martin, Bradley Arant Boult Cummings LLP
Robert Gordon Methvin, Jr., Methvin Terrell Yancey Stephens & Miller PC
Matthew Clinton Minner, Hare Wynn Newell & Newton, LLP
Julie Sorrells Moody, 22nd Judicial Circuit, District Court
Joseph Edward Powell
Thomas Anderson Radney, Radney Radney & Jackson, LLC
Patrick Ladd Wheeler Sefton, Sasser Sefton & Brown, PC
Roman Ashley Shaul, Alabama State Bar
Pamela Beard Slate, Hill Hill Carter Franco Cole & Black PC
Robert Brian Smith
Sandra Ingram Speakman
Aldos Lamont Vance, Altec, Inc.
Jon Garrett Waggoner, Auburn University – Secretary to the Board of Trustees

Class 1

Michael Bradley Almond, 6th Judicial Circuit
Melissa Kay Atwood, US Attorney’s Office – ND of Alabama
Mary Margaret Bailey, Frazer Greene Upchurch & Baker, LLC
Jennifer McCammon Bedsole, Baker Donelson Bearman Caldwell & Berkowitz
Anna-Katherine Graves Bowman, Bradley Arant Boult Cummings LLP
Ryan Geoffrey Brake, Carr Allison
Kathleen Anne Brown
Anna Funderburk Buckner
Paul John DeMarco, Parsons Lee & Juliano, PC
John Aaron Earnhardt, Maynard Cooper & Gale, PC|
Terry Charles Fry, Jr., University of Alabama-Health Services Foundation
Fred Marion Haston, III, Bradley Arant Boult Cummings LLP
Pamela Robinson Higgins
Christopher Ralph Jones, DCH Health System
Kelly Tipton Lee, Law Office of Kelly Lee, LLC
Heather Fisher Lindsay
Reta Allen McKannan
William J. Miller, Miller Estate & Elder Law
Robert Lake Minor, 30th Judicial Circuit, District Court
Teresa Gaston Minor, Alabama Power Company
Paige McCoy Oldshue
Anthony Catledge Portera
David Edwin Rains
Richard J. R. Raleigh, Jr., Wilmer & Lee, PA
Gabrielle Elaine Reeves, Christian & Small, LLP
John Albert Smyth, III, Maynard Cooper & Gale, PC
Rhonda Fredericka Wilson, Alabama Department of Human Resources

2019 Leadership Forum "Ed Talks"

The Alabama State Bar Leadership Forum took a year off in 2019 to focus on our alumni and the future of the program.  The Leadership Forum Alumni Section hosted three summits for its alumni to reflect, reconnect and re-energize. Each summit included a Thursday night social for alumni to reconnect with classmates and meet alumni from other classes. The following morning, the summits featured “Ed Talks” named in honor of Ed Patterson, who successfully lead the Leadership Forum during its first fourteen years. Each Ed Talk was a unique and diverse reflection of the Leadership Forum alumni as a whole with topics ranging from funny and lighthearted to thought provoking and challenging. No matter the topic, all of the Ed Talks were engaging, insightful and provided the Leadership Forum alumni in attendance with an impactful experience that will not soon be forgotten.

>>View Dothan lawyer Holly Sawyer’s Ed Talk

>>View Judge Jim Hughey’s Ed Talk.